Kesälomakaudella 112-palvelua tarvitaan tavallista enemmän

Hätäilmoitusten määrää voidaan verrata säähän; mitä kauniimpaa ja lämpimämpää on, sitä enemmän sattuu ja tapahtuu. Juhannuksena hätäilmoituksissa korostuvat perinteisesti alkoholin aiheuttamat ongelmat, erilaiset tapaturmat sekä vesillä sattuvat onnettomuudet.
Hätäkeskuspäivystäjä Markus Purdyn mukaan alkoholi ja ihmisten huoleton asenne näkyvät hätäilmoitusten taustalla kesäaikaan. Onnettomuuksia ja tapaturmia sattuu laidasta laitaan esimerkiksi mökkeilijöille, vesillä liikkujille ja marjastajille. Jos sää on helteinen, maastopalot ja sairauskohtaukset lisääntyvät, ja etenkin ikäihmiset voivat huonosti. Liikenteessä taas ruuhkat ja rattijuopot aiheuttavat vaaratilanteita. Juhannuksena hätäilmoituksissa korostuvat ihmisten lataamat kovat odotukset kesän ykkösjuhlalle.
− Suunnitelmiin on hyvä ottaa aikaa ja realismia. On ihan ok, ettei juhannuksena pitkän ajomatkan jälkeen yritetä maalata mökkiä, kitkeä perunapenkkiä ja valmistaa monen ruokalajin ateriaa ennen savusaunan laittamista käyttökuntoon vuoden tauon jälkeen. Liika stressi luo ainoastaan turhaa kitkaa, jonka seuraukset voivat olla ikäviä. Kenenkään vieraslistan kärkeen ei kuulu poliisi, mutta vielä harvempi kaipaa mökkipihaansa ruumisautoa, Purdy toteaa.
Kenenkään vieraslistan kärkeen ei kuulu poliisi, mutta vielä harvempi kaipaa mökkipihaansa ruumisautoa, Purdy toteaa.
Hätänumero 112 palvelee kellon ympäri myös kesällä, mutta vain kiireellisissä hätätilanteissa. Mikäli kohtaat hätätilanteen, on tärkeää pysähtyä paikalle, tehdä hätäilmoitus, vastata kysymyksiin ja toimia hätäkeskuspäivystäjän ohjeiden mukaan.
− Vaikka hätätilanne olisi ilmeinen, hätäkeskuspäivystäjän on selvitettävä tilannetta kysymyksillä, jotta avun tarve, kiireellisyys sekä tarvittavat resurssit saadaan selville. Kysymys ei ole vain avun hälyttämisestä yhteen kohteeseen vaan kaikkien jonossa olevien hälytystehtävien priorisoinnista, sillä kentällä on rajallinen määrä yksiköitä. Soita 112, kun tarvitset poliisin, ensihoidon, pelastuksen tai sosiaali- ja kriisipäivystyksen kiireellistä apua. Kun vastaat ytimekkäästi hätäkeskuspäivystäjän esittämiin kysymyksiin, nopeutat häntä selvittämään, minkälaista apua paikalle välitetään ja kuinka kiireellisesti.
Kaikki ongelmat eivät ole kiireellisiä hätätilanteita
Hätäkeskuspäivystäjä Markus Purdy muistuttaa, että kaikilla auttavilla viranomaisilla kesä on lomakausi, kuten muuallakin yhteiskunnassa. Käytössä olevat resurssit on tärkeää kohdistaa kiireellisiin hätätilanteisiin.
− Meille hätäkeskukseen tulee runsaasti erilaisia tiedustelusoittoja, jotka eivät kuulu hätänumeroon. Esimerkiksi juhannuksen alla hätänumerosta tiedustellaan avotulen tekoon liittyviä asioita. Ohjeet kokkoon liittyviin asioihin löytyvät pelastuslaitosten verkkosivuilta, ei hätänumerosta.
Koska kaikki tilanteet eivät vaadi hätänumeroon soittamista, matkapuhelimeen ladattava 112 Suomi -mobiilisovellus on verraton apu erilaisten ongelmatilanteiden varalle.
− 112 Suomi -sovelluksen palveluvalikoimasta löytyy useita päivystysnumeroita ja palveluita erilaisiin avuntarpeisiin. Sovelluksesta löytyy muun muassa huviveneilijöille suunnatut toimintaohjeet vesillä sattuneisiin hätä- ja ongelmatilanteisiin. Lisäksi soittajan tarkka sijaintitieto välittyy Meripelastuskeskukselle ja Tienkäyttäjän linjalle, kun soittaa numeroon sovelluksen kautta. Sovellus kertoo sinulle myös lähimmän sydäniskurin sijainnin ja päivystysavun numeron, mistä saa neuvoa äkillisissä terveysongelmissa.
Tiedätkö missä olet?
Purdyn mukaan ihmiset eivät aina osaa kertoa, mikä kunta tai maantie on kyseessä. Oman sijainnin tietäminen voi olla erityisen vaikeaa silloin, kun ollaan vieraalla paikkakunnalla, mökillä, saaressa, vesillä, retkeilemässä tai liikenteessä.
− Harva soittaja on totaalisen hukassa siitä mistä soittaa, mutta jos sijainnin selvittämiseen vierähtää puolikin tuntia, on avun paikalle tulo usein auttamattoman myöhässä. Älypuhelimista sijaintitieto välittyy automaattisesti hätäkeskukseen hätänumeroon soitettaessa, mutta pelkän tekniikan varaan ei voi kuitenkaan hätätilanteessa heittäytyä. Sen vuoksi hätäkeskuspäivystäjä varmistaa sijainnin aina myös suullisesti.
Koordinaatit tai osoitteen voi merkitä tulostettavaan sijaintitietolomakkeeseen, joka kiinnitetään näkyvälle paikalle esimerkiksi kesämökille, uimarannalle tai retkikohteisiin mahdollisten hätätilanteiden varalle. Koordinaatit voi ottaa paikan päällä esimerkiksi 112 Suomi -sovellusta apuna käyttäen. Sijaintitietolomakkeet löytyvät eri kielillä 112.fi-sivustolta.
Vaikka kesä on monelle rentoutumisen ja auringosta nauttimisen aikaa, voi hätätilanne kuitenkin sattua täysin odottamatta. Suuri osa hätätilanteista voidaan välttää hyvällä asenteella ja varautumisella.
Hätäkeskuslaitos toivottaa kaikille hyvää ja turvallista kesää!
Hätäkeskuslaitos tiedottaa medialle juhannuksen tehtävämääristä maanantaina 23.6.2025.
Tulosta sijaintitietolomake hätätilanteiden varalle ja kiinnitä näkyvälle paikalle
Se även
Skolorna slutade – 13 800 nödmeddelanden till nödnumret
Nödnumrets tillgänglighet förbättras
Rekordstort antal tolkade nödsamtal
Under semesterperioden behövs 112-tjänsten mer än vanligt
Man kan jämföra antalet nödmeddelanden med vädret: ju vackrare och varmare väder, desto mer händer och sker det. Problem, liksom olycksfall av olika slag och olyckor till sjöss, som vanligtvis orsakas på grund av alkohol framhävs under midsommaren i en större grad i nödmeddelandena.
Tvåspråkig nödcentraloperatörkurs slutfördes på Räddningsinstitutet
Examensfesten för den tvåspråkiga nödcentraloperatörkursen 44 firades på Räddningsinstitutet fredagen den 6 juni 2025. Slutförandet av kursen stärker Nödcentralsverkets svenskspråkiga servicenivå.
Viktiga nummer och råd för sommaren
I denna nyhet har vi sammanställt en checklista över tjänster du kan behöva, särskilt på sommaren. Alla problemsituationer kräver inte ett samtal till nödnumret.
Förmedlingssystemet för varningsmeddelanden testas på 6.6.
Det officiella förmedlingssystemet för varningsmeddelanden testas på 6.6.2025 kl. 12.00. Vid testningen uppdateras varningsmeddelanden i tv och på text-tv:s sida 112.
Skolorna slutade – 13 800 nödmeddelanden till nödnumret
Läsårets slut och sommarlovets början firades på olika håll i Finland på skolavslutningsveckoslutet. På nödlinjen var skolavslutningsveckoslutet mer brådskande än normala sommarveckoslut, och mängden uppdrag som gällde unga var större än normalt.