HÄTÄNUMERO 112

Vaaratiedote

To 23.10.2025 20:21

VAARA OHI Pirkkalassa. Vaarallista savua ei ole enää ilmassa.

Vaaratiedote

To 23.10.2025 18:11

Vaaratiedote. Pirkkalassa Turkkiradalla palaa teollisuuskiinteistö. Palosta leviää runsaasti haitallista savua Turkkiradan, Huovin, Naistenmatkan ja Kyöstin asuinalueille. Pelastuslaitos kehoittaa ihmisiä pysymään sisätiloissa, sulkemaan ikkunat sekä tarvittaessa ilmanvaihdon. Pirkanmaan pelastuslaitos

ILTA-palvelun käyttöönotto siirtyy keväälle 2025

Julkaisuajankohta 7.5.2024 15.31
Tyyppi:Tiedote
ILTA-palvelun logo, jossa lukee mustalla ILTA

Ilmoitinlaitteiden itsenäiseen testaukseen kehitetyn ILTA-palvelun käyttöönotto viivästyy. Palvelun uusi arvioitu käyttöönotto on keväällä 2025.

ILTA-palvelu on paloilmoitinlaitteiden itsenäiseen testaukseen kehitetty verkkosovellus. Palvelun avulla testaaja voi testata paloilmoitinlaitteen itsenäisesti, soittamatta Hätäkeskuslaitokseen. 
Palvelun oli tarkoitus tulla asiakkaiden käyttöön jo tänä keväänä. Käyttöönottoa on kuitenkin jouduttu siirtämään keväälle 2025.

− ILTA-palvelun kehitystyö on ollut arvioitua työläämpi ja monimutkaisempi. Myös turvallisuusverkossa toimiminen on tuonut kehittämiseen omat haasteensa, projektiasiantuntija Mari Suksi Hätäkeskuslaitokselta kertoo.

Uuden ajan testausta

ILTA-palvelua voivat käyttää kaikki yritysasiakkaat, joiden paloilmoitinlaite on kytketty Hätäkeskuslaitoksen valvontaan. Palvelun käyttö edellyttää testaajien valtuuttamista ILMO-järjestelmässä.

Lanseerauksen jälkeen palvelu mullistaa paloilmoitinlaitteiden testauksen ja tuo sen nykyaikaan.

− ILTA-palvelu tulee olemaan paloilmoitinasiakkaille arjen helpottaja. Haluamme, että palvelu toimii moitteettomasti, kun se lanseerataan keväällä 2025. Sen eteen teemme koko ajan töitä, Suksi kertoo.

ilmoitinlaitteet