Skolorna slutar – nödcentralerna står inför årets mest brådskande helg
Under det kommande veckoslutet firar unga att läsåret slutar och sommarlovet börjar. Det har de förtjänat. Men det är viktigt att man i hemmet tillsammans med den unga funderar redan på förhand på hur firandet kan göras så tryggt för den unga som möjligt.
På skolavslutningsveckoslutet firas läsårets slut och sommarlovets början överallt i Finland. På nödlinjen syns skolavslutningshelgen vanligen genom större brådska än under ett vanligt sommarveckoslut. Uppdragen som Nödcentralen förmedlar till akutvården, polisen, socialjouren och räddningsväsendet handlar traditionellt om berusningsmedel, störande beteende, våld och alkoholens verkningar i form av förgiftningar och fysiska skador av olika allvarlighetsgrader.
Framförhållning och samtal
Nödcentralen påminner om att de flesta nödsituationer skulle kunna undvikas genom god framförhållning. Det är viktigt att de vuxna i familjen på förhand kommer överens med sina unga om var och med vem de tillbringar kvällen och hur den unga tar sig hem efter firandet. Vårdnadshavarna bör hålla ljudet i telefonerna påslaget och svara om de får ett samtal från ett okänt nummer. Den som ringer kan vara en myndighet som ringer i ett ärende som gäller ditt barn.
De unga ska försäkra sig om att de har tillräckligt med laddning i telefonen och de ska också ta med sig varma kläder. En kompis får inte lämnas ensam, särskilt inte om hen är berusad. Om någon bränner skolböcker, kan elden spridas och orsaka en stor terräng- eller byggnadsbrand, och körning med scoot när man är berusad slutar ofta väldigt smärtsamt. Det är också bra att komma ihåg att våld inte skapar något framtidshopp hos någon av de inblandade.
Mod är att göra en nödanmälan
Nödcentralsverket påminner om att ett nödmeddelande aldrig gör en situation värre. Att låta bli att göra ett nödmeddelande kan däremot göra det. Ute i festyran kan de unga se situationer av olika slag, t.ex. misshandel, kompisar som gör livsfarliga trick eller någon som drabbas av alkoholförgiftning. Då kan de undra om de vågar ingripa. Mod är att hjälpa och göra en nödanmälan.
Unga kan också vara nervösa för att prata i telefon med en främmande människa, och de kan undra om de vet hur man gör en nödanmälan. Man behöver inte veta hur man ska göra när man ringer nödnumret och det går att ringa även om saldot i telefonen är slut. Det viktigaste är att identifiera nödsituationen, ringa 112 och svara uppriktigt på nödcentraloperatörens frågor.
Det kommande veckoslutet är årets höjdpunkt för många skolelever och studerande. De står inför sommarlovet och kanske ett alldeles nytt skede i livet. Det är värt att fira, men det är viktigt att göra det tryggt. Nödcentralsverket gratulerar alla unga som avslutar sitt läsår och alla som får sin examen!
Se även
eCall-nödsamtalssystem hindrar dödsfall i trafiken, omotiverade anmälningar belastar nödcentralsverken
Antalet nödmeddelanden som minst
Vid årsskiftet behandlades omkring 13 500 nödmeddelanden vid nödcentralerna
eCall-nödsamtalssystem hindrar dödsfall i trafiken, omotiverade anmälningar belastar nödcentralsverken
Det automatiska nödsamtalssystemet eCall finns i ungefär var åttonde personbil och paketbil. Enligt den forskning som Transport- och kommunikationsverket Traficom beställt hindrade eCall-systemet uppskattningsvis ett dödsfall i trafiken åren 2019–2023. För Nödcentralsverket är problemet omotiverade eCall-anmälningar, cirka 80 %.
Behovet av att tolka nödsamtal har ökat betydligt
Det ökade antalet invånare med främmande språk som modersmål i Finland syns också på nödlinjen: Nödsamtal tolkades i fjol på 41 olika språk. Samtal tolkas mest på ryska, ukrainska och arabiska.
Så här gör du ett nödmeddelande i Finland även om du inte kan språket
I Finland används endast ett nödnummer, 112, där du får hjälp i brådskande nödsituationer. Du får hjälp via nödnumret oberoende av dina språkkunskaper.
En välmående personal ger starka resultat
År 2025 fortsatte Nödcentralsverkets sjukfrånvaro att minska och personalens arbetstillfredsställelse låg på en god nivå trots besparingarna kopplade till statens produktivitetsprogram.
Kampanjveckan samlade deltagare på olika håll i landet
Nödnummerveckan har avslutats för i år. Ett varmt tack till alla som deltog i kampanjen – skolor, samarbetspartner, intressenter, frivilliga och experter runt om i Finland.